fbpx

PROFESYONEL SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ NEDİR ?

Sosyal medya uzmanlığı diye bir meslek var.

Sanılıyor ki bu iş alanı sadece sosyal medya için tasarım yapılarak bunların paylaşılması. Gönderiyi önce çıkar diyerek reklamların yayınlanması !

Oysa bu göründüğü kadar basit bir işlem değil.

Sosyal medya uzmanlığı 26568464542 tane ayar yapılarak google ve sosyal medya hesaplarının birbirlerine ve web sitesine entegre edilmesi işidir.

Bunları tek tek saymaya kalkarsan epey uzar bu liste ve sıkılır okumazsınız. O yüzden yüzeysel olarak şöyle diyebiliriz;

Facebook ve Instagram hesaplarının birbirine entegre edilmesi ve Meta hesabından tüm erişilebilirlik ayarlarının yapılarak reklam hesapları da dahil tek bir panelden yönetiminin ayarlanması. Bunun içinde facebook sayfaları, pixelleri reklam hesapları v.s gibi bir sürü entegrasyon yapılması gerekiyor.

Bu işlemin ardından google, meta ve internet sitesinin entegre edilmesi.

Bunlar neden mi gerekli !

Çünkü hepinizin bildiği üzere sosyal medya da attığınız her adım takip ediliyor ve veri olarak toplanıyor. Sadece sosyal medya mı hayır, google aramalarınız, gezdiğiniz web siteleri yani internette attığınız her adım izleniyor. Neyi beğendiğiniz, hangi sayfada ne kadar kaldığınız, hangi videoyu kaç saniye izlediğiniz, aklınıza gelen gelmeyen her hareketiniz izleniyor ve kayıt altına alınıyor. Sonra bu veriler ne oluyor dersiniz ?

Bu veriler google üzerinden ya da sosyal medya üzerinden verdiğiniz reklamlarla eşleştirilerek kişilerin ilgi alanlarına göre gösterim yapılmasını sağlıyor.

En basit yoldan giderek, yani gönderi öne çıkararak reklam verdiğinizde paranızın %70 i gibi bir bölümünün boşa gittiğini biliyor musunuz? Peki bunun nedeni ne ?

Bunun nedeni yukarıda bahsettiğim entegrasyonlar yapılmadığı için yapay zekalı reklam motoru sizi tanımıyor, sadece gönderinizdeki belirlediğiniz üçbeş kelime ile yol alıyor. Oysa bu entegrasyonlar yapılmış olsa sizin web sitenizi, sosyal medya hesaplarınızı ya da size benzer siteleri, hesapları kimler ziyaret etmiş, neler aramışlar nerelerde oyalanmışlar, hangi ürünle ilgilenmişler, hangi sosyal statüdeki insanlar bunlar hepsi bu entegrasyonlar ile bu yapay zekaya bir bir anlatılmış olacak. Ve reklamlarınız doğru zamanlarda doğru kişilere gösterilecek. Ve doğal olarak dönüşleriniz kat be kat artacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir